Adopcje chomików

sobota, 16 marca 2013

Kołowrotek

Każdy chomiczek powinien mieć w klatce kołowrotek. Jest to ważny element hm.. "wystroju" klatki.Wybór kołowrotka nie jest bardzo skomplikowany ale należy pamiętać o tym, że musi być on szeroki.


W sklepie mamy do wyboru:
Kołowrotek pastikowy dwustronny, kołowrotek plastikowy jednostronny bez szpar,

kołowrotek metalowy


a nawet... drewniany ;)Wg. mnie najlepszy jest kołowrotek plastikowy dwustronny (dla chomika mniej ruchliwego) lub jednostronny bez szpar (dla bardzo ruchliwego). Jest jeszcze coś, sama osobiście to posiadam (tylko,że jest zielona) i jestem bardzo zadowolona, to jest kula dla chomika. Bardzo przydatna gdy chcemy wyjśc z pupilkiem na dwór. Jest on bezpieczniejszy chodząc właśnie w tej kuli no i oczywiście pod naszym czujnym okiem :)
 Oto ona:piątek, 15 marca 2013

Klatka

Klatka jest bardzo ważną rzeczą. Chomiki potrzebują mieć w klatce duuuużo miejsca. Jeśli chodzi o rodaj klatki to osobiście wolę te prostsze, bo do tych z "korytarzykami" (?) nie jestem przekonana

Klatka prosta:

I klatka z "korytarzykami":

Jako podłoże najlepiej wybrać trociny, bo są chłonne i zatrzymują nieprzyjemne zapachy. Sianko nie jest odpowiednie bo chomik by się w nim plątał. Możemy ewentualnie położyć trochę w kącie klatki.
Poidełko

Chomiki piją tylko wodę. Naszym pupilkom picie podajemy w poidełku, nie w miseczce bo chomik zaraz ją rozleje ;) Woda musi być przegotowana i wystudzona. Należy dbać o to aby chomiczek miał ją w klatce. Najlepiej zmieniać wodę codziennie ale nie jest to konieczne.
Aby woda  nie kapała i nie moczyła trocin możemy coś pod nią podłożyć ;)
Oto poidełko :


Jedzonko

Naszym pupilkom powinniśmy dawać 2 rodzaje pożywienia: suche i świeże.

Jako suchy pokarm świetnie nadają się mieszanki ze sklepu, ale możemy je też zrobić sami. Może to być słonecznik + sezam+ siemię lniane. Do tego możemy dać chomikowi 1 rodzynkę (ważne aby nie więcej). Jedną z innych form suchego pożywienia jest kolba. Może to być kolba warzywna, orzechowa, owocowa itp.


Przejdźmy do świeżych produktów. Może to być :
-sałata lub rukola (ale nie kapusta)
-jabłko
-marchew
-ser biały (twarożek) lub żółty (np gouda, nie dajemy serów długo dojrzewających i pleśniowych)
-brokuł lub kalafior
-kalarepa
Oczywiście wszystko myjemy przed podaniem ;)
Jako mała nagroda może nam posłużyć... drops! Ostatnio bardzo popularne. Mój chomiczek bardzo je lubi ;)Pożywienie podajemy w małej miseczce lub na płytkiej podstawce :)O blogu + chomik

Witam. Oto mój blog o chomikach. Bardzo kocham te zwierzątka ;) W domu mam chomiczka dżungarskiego  Lolusia. Jest biały, a na grzbiecie ma brązowe i czarne łatki. Na tym blogu znajdziecie mnóstwo informacji jak opiekować się tym pupilkiem. Zachęcam do obserwowania i komentowania. W razie jakich kolwiek wątpliwości proszę pytać :) Mam nadzieję, że miło się będzie Wam czytało :)

Teraz o tym jak wybrać chomika. Kupując chomiczka musimy sprawdzić czy jest on zdrowy, czy ma równy oddech, czyste oczka. Jeśli żyje on w brudnej klatce nie wybierajmy go (choć to naprawdę smutne bo patrząc na takie maleństwo żyjące w brudzie mam ochotę je ztamtąd zabrać :( )
Jeśli chodzi o płeć to nie ma ona znaczenia, zarówno samczyk jak i samiczka są przyjazne i towarzyskie :)

A tu ; zdjęcie jak powinien wyglądać zdrowy chomik ( i to dotyczy wyglądu zwierzaka nie tylko podczas kupna ale i później)